Sindirim Sistemi İltihaplanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sindirim Sistemi İltihaplanması Belirtileri ve Tedavisi

Sindirim Sistemi İltihaplanması; bağırsak hastalıkları ile karakterize olmuştur. Bu hastalığın görülme oranı ülkeden ülkeye değişim göstermektir. Batı toplumlarında doğuya göre daha sık görülür. Genellikle 20-40 yaş aralığındaki insanlarda görülür. Hastalık genelde alevlenme ile başlar ve hastalık sürerken sindirim kanalı ödemli ve şiştir. Hastalığa ait belirtilerde bu dönem içerisinde görülür. Hastalığın sessiz döneminde hastalık kısmen yatışmıştır ve bu dönemde herhangi bir şikâyet görülmez.

Sindirim Sistemi İltihaplanması Neden Olur?

Sindirim sistemi iltihaplanmasının nedeni tam olarak bilinmez. Buna neden olan etkenler, genetik veya çevreden kaynaklı olabilir. Ayrıca psikolojik ya da bağışıklık sistemi rahatsızlığından da kaynaklanabilir. Bu hastalığı yaşayanların genelde ailesinde veya akrabalarında bu hastalık görülür. Bilinmeyen faktörler bağışıklık sistemini etkiliyor ve bağırsak duvarında iltihaplanmaya neden oluyorsa bunun sonucunda bağırsak duvarı hasar görür ve sindirim sisteminin iltihaplanmasına neden olur. Bunun sonucunda hasta kanlı ishal ve karın ağrısı yaşar. Hastalığın gelişim göstermesi için genetik olarak bir hassasiyet veya enfeksiyonal sorunlar etkili olur. Sindirim sisteminin sürekli dış etkenlere maruz kalması son zamanlarda bağışıklık sisteminin yetersizliğinden kaynaklanabilir.

Sindirim Sistemi İltihaplanmasının Belirtileri Nelerdir?

Sindirim sistemi iltihaplanmalarında ilk olarak kişide alevlenmeler ve sessiz dönemler oluşur. Bu rahatsızlığın belirtileri hafif veya şiddetli olabilir ve kişiden kişiye farklı belirtiler yaşayabilir. Ayrıca alevlenmeler duygusal stres, akut hastalıklar, enfeksiyonlar, hamilelik gibi nedenler ve kullanılan bir antibiyotiğin aniden kesilmesi gibi etkenler neden olabilir. Hastalık başladığı zaman hasta karın ağrısı çekebilir bu ağrı kramplar şeklinde olur ve çok acı verir. Kişide kanlı ishal başlar ve dışkıda sümüğümsü bir akıntı görülür. Kişi bu dönemde sürekli tuvalete gitmek ister. Bunun nedeni ise rektumun iltihaplanmasıdır. Hastalığın derecesi arttıkça diğer belirtiler de ortaya çıkar terleme, ateş, halsizlik, bulantı, eklem ağrılar ve kusma gibi belirtiler bu belirtilere örnektir. Ayrıca sindirim sistemi iltihaplanmasında kişi kilo kaybı da yaşar. Bağırsaklarda meydana gelen kanama nedeniyle kişi kansızlık problemi de yaşayabilir. Sindirim sistemi iltihaplanması nadir olarak çocuklarda da görülür ve bu durum büyüme geriliği yaşanmasına neden olabilir.

Sindirim Sistemi İltihaplanması Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis aşamasında hastanın anlatacağı belirtiler ve hastanın hikayesi çok önemlidir. Alevlenmeler, sürekli olarak devam eden karın ağrısı, ishal, ateş gibi belirtiler ayrıca yapılan teşhis yöntemleri sonucun belirlenmesine fayda sağlar. Öncelikle dışkı incelenmesi yapılır. Daha sonra dışkıda gizli kan olup olmadığına bakılır. Kişiye baryumlu film uygulanır. Hastaya baryum içirildikten sonra hastanın röntgeni çekilir. Bunun sonucunda sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar ortaya çıkar. Kişiye endoskopi uygulanır. Kolonoskopi ile kalın bağırsak incelenir.

Sindirim Sistemi İltihaplanması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişiye öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Burada amaç anormal seyreden iltihabi süreci bastırmaktır. Bu sayede bağırsak dokusu iyileşir ve ishal, karın ağrısı gibi belirtiler ortadan kalkar. Bu belirtiler kontrol altına alındıktan sonra ilaç tedavisinin amacı hastalığın alevlenme seyrini azaltmaktır. İlaç tedavisi kademe kademe uygulanır ve bu şamada yan etkisi en az olan ilaç ile tedaviye başlanır ve zamanla bir üst kademeye geçilir. İshal ilaçları spazm çözücüler gibi ilaçlar birinci kademe ilaçlarıdır. Kortizon ilaçları ise ikinci kademe ilaçlarıdır. Bu ilaçlar iltihabın azalmasını sağlarlar. Sindirim sisteminin tedavi olmasını sağlayan ilaçlar, üçüncü kademe ilaçlarıdır. Dördüncü kademe ilaçları ise hala deney aşamasında olan ilaçlardır. Bazı durumlarda hastalığın tedavisi için ameliyat gerekebilir. Bu aşamada kalın bağırsağın tamamen çıkarılması tedavi şekli olabilir. Sindirim sistemi iltihaplanması ciddi bir rahatsızlıktır ve sonucunda kişiye büyük zararlar verebilir. Bu nedenle acilen doktora başvurulması gerekir.

Sindirim Sistemi İltihaplanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sindirim Sistemi Görevleri

Sindirim Sistemi Görevleri

Haber Bülteni