İnce Bağırsakta Sindirim Nasıl Gerçekleşir?
15 Mayıs 2024

İnce Bağırsakta Sindirim Nasıl Gerçekleşir?

İnce Bağırsakta Sindirim, İnce bağırsağa gelen safra vepankreas öz suyu ile burada yağların, karbonhidratların ve ayrıca proteinlerin sindirim tamamlamış olur. Burada ince bağırsağın görevi çok büyüktür. Besinler bu ince bağırsakta en küçük moleküllere bölünürler. Bu moleküllerin ince bağırsakta parçalanıp damarlara geçmesi olayınada emilim adı verilmektedir. İnce bağırsak besinlerin en çok sindirildiği organımızdır. İnce bağırsakta hem fiziki hem de kimyasal sindirim gerçekleşir. Bütün besinlerin kimyasal sindirimleri ilk olarak ince bağırsakta başladığı gibi ince bağırsakta son bulur. Yağlar burada yakılır.

İnce Bağırsakta Sindirim, Sindirim kanalının mide ile karın bağırsağı arasında bulunan kısımda ince bağırsak yer alır. Beş yaşından büyük insanlarda boyu 5 - 6 m arasındadır. Üç kısma ayrılır. Duodenum, jejunum ve ileumdur. Midede gıdalar duodenum ile başlar ilk yakılmalar burada başlar.

İnce Bağırsakta Sindirim, Besin bileşenlerinin, moleküllere ayrılarak parçalanıp yakılması ve sindirilemeyen atıkların karın bağırsağa gönderilmesi ince bağırsak ile başlar. Kalın bağırsağa kadar ulaşan besinlerin sıvıları bir kısmı ince bağırsaktan gelene kadar emilimi gerçekleşir. Bu bölümde çok önemli olan mikro organizmalar bulunmaktadır.

İnce Bağırsakta Sindirim, Mideden gıdalar ince bağırsağa, duodenuma pilor ya da pilorik sfinkter adlı kaslar ile giderler. Daha sonra ince bağırsaktan başlayarak peristaltizim adı verilen kas kasılmaları ile hareket ederler. Sindirimin gerçekleşmesinde ve yağların yakılmasında büyük rolü olan ince bağırsak sıvı olan besinlerin emilimini sağladıktan sonra kalın bağırsağa bağlı olan organımıza görevi devreder.

İnce Bağırsakta Sindirim Grupları

İnsan yapısında iki temel grupta ayrılır. Fiziksel sindirim ve kimyasal sindirim olarak ikiye ayrılır. Fiziksel sindirimde besinlerdeki moleküller küçük parçalara ayrılırken, Kimyasal sindirimde bu moleküllerin en küçük yapı taşları bile çözülebilmektedir. Sindirim sistemi, Sindirim kanalı (Ya da sindirim borusu da denebilir) ile sindirim bezleri içeren çok hücreli hayvanlarda yiyeceğin vücuda alınması ve sindirilmesi gerekli olan besin ve enerjinin bastırılması sindirilmesi ve vücuda faydası olmayan atık olan maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan en önemli organlarımızdan ve sistemlerimizden biridir.

İnce Bağırsakta Sindirim Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sindirim Sistemi Hastalıkları

Sindirim Sistemi Hastalıkları

Sindirim Sistemi Sağlığı

Sindirim Sistemi Sağlığı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sindirim Sisteminde Emilim Nasıl Gerçekleşir?

Sindirim Sisteminde Emilim Nasıl Gerçekleşir?

Proteinlerin Sindirimi Nasıl Gerçekleşir?

Proteinlerin Sindirimi Nasıl Gerçekleşir?

Besinlerin Sindirimi Nasıl Gerçekleşir?

Besinlerin Sindirimi Nasıl Gerçekleşir?

Sindirim Kanalı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sindirim Kanalı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemi Test

Sindirim Sistemi Test