Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları
12 Temmuz 2024

Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları

Sindirim sistemi, ağızdan başlayarak alınan gıdanın parçalanıp, vücuttan dışarıya atılması işleminin yapıldığı sistemdir. Ağızdan alınan gıda, vücudun ihtiyacı olan mineral, protein, karbonhidrat gibi maddeler haline gelebilmesi için parçalanması gerekmektedir. Dişler, mide ve bağırsaklar vasıtasıyla bu işlem yapılır. Dişler ilk parçalamayı yapar. Mide sıvı hale gelene kadar eritir. Bağırsakta yağ hücreleri haline getirir. İhtiyaç olan maddeler vücudun gerekli organlarına yayıldıktan sonra posa anüs ve penis yardımı ile dışarıya atılır. Mükemmel bir nizama sahip olan bu sistem, bazı durumlarda aksamaya uğrar. Bunlar çeşitli hastalıklar, darbeler ve yaralanmalardır.

Kolera
 • Vibrio Cholerae isimli virüsün sebep olduğu, şiddetli bir ishalle kendini gösteren bir bağırsak enfeksiyonudur. Erken fark edilmediği durumlarda ölümlere bile sebep olabilir.
Dizanteri
 • Bağırsak bölgesinde yara şeklinde görülen, kanlı ishal görülmesi ile tespit edilebilen bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde karaciğer apsesi oluşabilir. Bunun sonucunda siroz olması muhtemeldir.
Ülser
 • Mide ve on iki parmak bağırsağında görülen yaralardır. Genelde mide asidinin fazla salgılanması neticesinde oluşurlar. Sigara, alkol, baharat kullanımı neticesinde ortaya çıkar. Erken teşhis ve diyet ile tedavi edilebilir.
Siroz
 • Karaciğerin fonksiyonlarını kaybetmesi anlamı taşır. Yoğun alkol ve ağrı kesici kullanımının yanı sıra, Sarılık hastalığının sonucunda da oluşur. Tek tedavi yolu karaciğer naklidir. Bu da uygun organ bulunması ve vücudun kabul etmesi durumunda sağlıklı bir sonuç vermektedir.
Tifo
 • Genelde yaz ve sonbahar aylarında görülen, kirli su tüketimi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Sindirim sisteminin bütün organlarının yanı sıra beyin, göz, kalp gibi önemli organları etkiler. İdrar, dışkı ve kanda deri döküntüleri şeklinde kendini gösterir. Tedavi yöntemlerinin en önemli faktörü bol bol sağlıklı su tüketmektir.
İshal
 • Başka bir sindirim sistemi hastalığının belirtisi olduğu gibi kendi başına da bir hastalık olabilir. Genelde vücudun sıvı dengesini bozar ve su kaybına neden olur. Bu nedenle bol bol sıvı takviyesi yapılmalıdır.
Kabızlık
 • Bağırsak ritminin bozulması neticesinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Reflü
 • Mide asidinin çoğalması neticesinde, yemek borusuna kaçmasıyla oluşan ve yanma hissi veren bir hastalıktır.
Gıda Zehirlenmesi
 • İçerisine toksin karışmış besinlerin ağız yoluyla alındıktan sonra, meydana gelen bir çeşit rahatsızlıktır. Yenilen gıdaların yeterince temizlendikten sonra tüketilmesi sonucu önüne geçilebilir.
Kolon Kanseri
 • Sindirim sisteminin en tehlikeli hastalıklarından birisidir. Diğer adıyla kolon olarak bilinen kalın bağırsakta görülen bir kanser türüdür. Çok sinsi bir hastalıktır. Genelde hayvansal yağları çok tüketen kişilerde görülür. Erken teşhis edildiği takdirde iyileşme oranı yüksektir. Aksi takdirde ölümcül kanser türleri arasında ikinci sıradadır.
Pankreas Kanseri
 • Genelde şişman ve sigara içen kişilerde ortaya çıkan ve insülin üreten pankreasta oluşan bir kanser türüdür. Ayrıca genetik diyabet hastalarının da tedavilerine uymadıkları hallerde meydana gelebilir. Kemoterapi ve Radyoterapi gibi tedavi yöntemlerinin cevap vermediği hallerde cerrahi olarak müdahale yapılabilir.

Yukarıda tanımlarını yaptığımız sindirim sistemi hastalıklarının ortak etkenleri, alınan gıdalardır. Merdiven altı imalatların, taklit ve sahte ürünlerin bol olduğu günümüzde aldığımız besinlere ve içtiğimiz suya çok dikkat etmeliyiz. Sigara ve alkolden kaçınmalı, yağlı gıdalardan uzak durmalıyız. Aksi takdirde, yukarıdaki hastalıklardan herhangi birine veya birkaçına yakalanmamız mümkün olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Arzu Naz

12 Temmuz 2024 Cuma

Sindirim sistemindeki bu hastalıkların çoğu için ortak belirtiler nelerdir? Özellikle kolon kanseri ve pankreas kanseri arasındaki farkları nasıl anlayabilirim? Bu hastalıklara karşı önlem almak için nelere dikkat etmem gerekir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Arzu Naz,

Sindirim sistemi hastalıklarının çoğu için ortak belirtiler şunlardır: karın ağrısı, şişkinlik, hazımsızlık, kilo kaybı, kanama veya dışkıda kan bulunması, yorgunluk ve iştahsızlık. Kolon kanseri ve pankreas kanseri arasındaki farkları ayırt etmek zor olabilse de, belirli semptomlar yardımcı olabilir. Kolon kanseri genellikle dışkıda kan, bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler (ishal veya kabızlık), ve karın ağrısı ile kendini gösterir. Pankreas kanseri ise sık sık sĽrt ağrısı, sarılık (cilt ve gözlerin sararması), ve kilo kaybı ile belirti gösterebilir.

Bu hastalıklara karşı önlem almak için sağlıklı bir beslenme alışkanlığı benimsemek, düzenli egzersiz yapmak, sigara ve aşırı alkol tüketiminden kaçınmak önemlidir. Ayrıca, aile öykünüzde bu tür kanserler varsa düzenli tarama testlerine girmek de faydalı olabilir.

Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sindirim Sistemi Sırası Nasıldır?

Sindirim Sistemi Sırası Nasıldır?

Güncel

Sindirim Sistemi Test

Sindirim Sistemi Test