Sindirim Sistemi İnce Bağırsak Bölümleri ve Görevi
15 Mayıs 2024

Sindirim Sistemi İnce Bağırsak Bölümleri ve Görevi

Sindirim Sistemi İnce Bağırsak: Sindirim sistemi insanlarda ağız, yemek borusu, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsaktan oluşmaktadır. Sindirim sistemi yağ, protein ve karbonhidrat, su ve mineral gibi besin maddelerine ihtiyaç duymaktadır. İnsanlar bu maddeleri farklı besinler gurupların sayesinde vücudun ihtiyacını alırlar. Fakat bu alınan maddeler vücut için çok büyük olmaktadır, bu maddeleri farklı şekilde küçük parçalara ayırarak kana ve hücrelere geçmesi sağlanmaktadır. Bu yapı taşlarının parçalanmasına sindirim denilmektedir.

Sindirim sistemi birçok bölümlerden, organlardan oluşmaktadır ve ilk iki aşamada mekanik sistemi ve kimyasal sistemlerinde meydana gelir

Mekanik Sistem: Gıdaların ağza alınarak dil, diş ve kaslar yardımı ile en küçük parçalara ayrılmasına denmektedir. En ufak parçalara ayrılan gıdaların sindirim yüzeyi artırılmakta ve insanda ağız ve midede gerçekleşir.

Kimyasal Sindirim: Kimyasal sindirim enzimlerin su kullanarak alınan besinlerin hücre zarında geçebilecek yapı taşlarının parçalanmasına denmektedir. Bu durumda insanda ağız, mide ve ince bağırsakta gerçekleşir.

Sindirim Sistemi Bölümleri: Ağız, dişler, dil, dudaklar ve tükürük bezleridir.
  • Yutak ve yemek borusudur.
  • Mide ve ince bağırsaklar dır.
  • Kalın bağırsaklar ve anüs dür.
Vücudun var olan yaşam belirtilerinin devamlılığı için organların iyi çalışması gerekmektedir. Vücutta bulunan hücrelerin yenilenmesi için gerekli olan ana maddeleri alınan birçok farklı gıdalardan alınmaktadır. Fakat alınan gıdaların vücut için gerekli olanları ana maddelere ayrılarak yararlı bir hal almaları için birçok farklılıklardan geçerek sindirilmesi gerekmektedir.

İnce Bağırsak: İnce bağırsak sindirim sistemi bölümlerinden biri olup en uzun bölümü olarak bilinmektedir. İnce bağırsak sindirim sistemi kanalının mide ile kalın bağırsak arasındaki kısımdır. İnce bağırsak kıvrımlı uzunluğu ise 6-7 metre olmaktadır eni ise 3-4 cm olmaktadır. İnce bağırsak içerisinde küçük parçacıkların uzantısı yer alır ve bu uzantılar kan damarlarından epitelle döşeli olmaktadır.

İnce bağırsak, on iki bağırsak, boş bağırsak ve kıvrımlı bağırsaktan oluşur. Vücutta bulunan yağların kimyasal sindirimi buradan başlamaktadır. İnce bağırsağa gelen pankreas öz suyu ile yağların, proteinlerin ve karbonhidratların sindirimi tamamlanmaktadır.

İnce bağırsakta bulunan besinler en küçük moleküllere kadar parçalanmaktadır ve emilim yolu ile kan damarlarına gönderilir. Vücudun sindirim sisteminde bulunan en uzun bölüm ince bağırsaklardan oluşur. İnce bağırsağın mide ile birleştiği kısma on iki bağırsak denmektedir ve ince bağırsağın en önemli kısmı bu bölümüdür ve kıvrımlı bir yapıdadır. Bu bölüme karaciğerin safra salgısı ve pankreasın sindirim enzimleri boşaltılmaktadır. On iki bağırsaktan sonra gelen ince bağırsağın iç yüzeyinde bulunan salgı bezleri ile villüs denilen 4-5 milyon kadar tümörler bulunmaktadır.

İnce bağırsakta bulunan salgı bezleri, karbonhidrat, yağlar ve proteinlerin sindirimini sona erdirecek enzimler üretmektedir. Kimyasal maddelerin sindirimi ince bağırsakta son bulmaktadır.

Saygılar

Sindirim Sistemi İnce Bağırsak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Sindirim Sistemi Görevleri ve İşleyişi

Bebeklerde Sindirim Sistemi Görevleri ve İşleyişi

Sindirim ve Boşaltım Sistemi Türleri ve Özellikleri

Sindirim ve Boşaltım Sistemi Türleri ve Özellikleri

İnce Bağırsakta Sindirim Nasıl Gerçekleşir?

İnce Bağırsakta Sindirim Nasıl Gerçekleşir?

Sindirim Sistemi Sağlığı

Sindirim Sistemi Sağlığı

Biyoloji Sindirim Sistemi

Biyoloji Sindirim Sistemi

Güncel

Sindirim Sistemi Nedir?

Sindirim Sistemi Nedir?

Güncel

Sindirim Sistemine Yardımcı Organlar Nelerdir?

Sindirim Sistemine Yardımcı Organlar Nelerdir?